Какво е уро-, цисто- и нефростома

Пикочоотделителната система се състои от бъбреци и уринарен тракт. Уринарният тракт включва уретрите, пикочния мехур и уретрата. Урината се образува в бъбреците и оттам чрез уретерите преминава в пикочния мехур и се отделя чрез уретрата. Бъбреците са разположени в горната част на коремната кухина – по един отляво и отдясно на гръбначния стълб. Уретерите са разположени в средата и долната част на коремната кухина и отвеждат урината до пикочния мехур. Урината се образува непрекъснато и се събира в пикочния мехур. Периодично се отделя под налягане на уретрата. Възрастен човек произвежда средно от 1 до 1,5 л урина на денонощие. При събиране на 100-130 мл в пикочния мехур се появява порив за уриниране.

Цистостома

Цистостома – създава се оперативно, когато няма друг начин да се отделя урината – например, когато уретралният тракт е блокиран по различни причини.

Нефростома

Нефростома – оперативна процедура, която се извършва заради процеси, предизвикващи смущения във функционирането на горните пикочни пътища (бъбреците). Нефростомата бива временна и постоянна и се налага най-често при тежки възпалителни заболявания, запушване на пикочопроводите, туморни процеси по хода на уретерите или в областта на пикочния мехур.

Уростома

Причини за извеждане на уростома:

  • Карцином на бъбреците
  • Вродени аномалии
  • Травма (при инцидент)
  • Невъзможност за задържане
  • Последици от облъчване

При заболяване на пикочния мехур може да се наложи отстраняването му. Тогава се прави отвор в коремната стена за изтичване на урината. В повечето случаи алтернативният път се осъществява чрез парче от тънкото черво, което съединява уретерите с отвора в коремната стена. В медицинската терминология това се нарича уростомия. Стомата се фиксира към кожата, а урината изтича оттам непрекъснато.

цистостома, нефростома, уростома

Местоположение на уростомата

В повечето случаи уростомата се прави в дясната част на корема малко под пъпа. В някои случаи обаче, тя се прави на друго място според използвания оперативен метод.

Външен вид на уростомата

Стомата е червена и има приблизително същия цвят като този на лигавицата на устата. След операцията стомата е подута, но малко по малко се смалява. Това трябва да се има предвид при поставяне на торбичката и изрязване отвора на залепващата част, за да се получи добро прилепване.

След операцията

След уростомия Вие вече не упражнявате контрол върху отделянето на урината. Липсват сфинктерните мускули в уретрата, които да задържат урината. Вместо това урината изтича от стомата със скоростта, с която се образува. Следователно Вие трябва непрекъснато да носите торбичка. Ако кожата е изложена продължително време на действието на урината, тя ще се раздразни. Затова е нужно кожата около стомата да се поддържа суха и чиста.

В МЕБОС предлагаме различни продукти и консумативи за стомирани пациенти според състоянието и заболяването им. Ако имате въпроси, винаги можете да потърсите нашите специалисти за насока.