Основни видове слухови апарати

Слуховият апарат е спомагателно електронно устройство, което по електроакустичен път усилва различни звуци. Усилените звуци трябва да се възприемат и разбират от увреденото човешко ухо. Слуховият апарат се състои основно от микрофон, миниатюрен високоговорител и усилвателен микрочип. Устройството се захранва от малка батерия. Благодарение на съвременните достижения на цифровите технологии и модерния дизайн различните видове слухови апарати могат да имат множество екстри, които значително подобряват качеството на възприемания звук и позволяват апаратите да са толкова малки, че в някои случаи се скриват напълно в ушния канал.

Слуховите апарати не могат да Ви върнат загубения слух, но позволяват Вашето завръщане към активен социален живот без да правите непрекъснати усилия да чувате.

Кои са основните видове слухови апарати

Слуховите апарати са различни модели и се избират в зависимост от нуждите на пациента. Важно е да се знае, че някои от най-малките слухови апарати не могат да покрият големи слухови загуби и са напълно неподходящи в такива случаи. По външен вид има различни видове слухови апарати: задушни, задушни с високоговорител в ухото, вътреушни и вътреканални.

видове слухови апарати

Задушни слухови апарати

Те са с характерна форма, в която е поставена електрониката, откъдето звукът се отвежда посредством пластмасова тръбичка в ухото. Луличката на задушния слухов апарат се свързва с тази тръбичка, която от своя страна представлява връзката с индивидуално изработена отливка. Тръбичката трябва да е мека, гъвкава и с точна дължина.

Задушни с високоговорител в ухото

Тези слухови апарати са като горепосочените с тази разлика, че високоговорителят не се намира в апарата зад ухото, а е изнесен в ушния канал. Това намалява в голяма степен опасността от пищене на апарата (микрофония), тъй като микрофонът и високоговорителят на апарата са максимално отдалечени един от друг.

Вътреушни слухови апарати

Тези апарати се поставят директно в ухото. Те са индивидуални апарати и се изработват по мярка, взета от ухото на потребителя. Този тип слухови апарати обикновено са напълно автоматични, но при някои модели има възможност за ръчен контрол върху силата на звука с потенциометър. Има определени показания, при които е възможно изработването на този вид слухови апарати – вида на слуховата загуба, формата и големината на ушния канал.

Вътреканални слухови апарати

Те се поставят в ушния канал. Те са напълно автоматични и без допълнителни бутони поради липса на място. Батерията се поставя в капака на апарата, който служи също за включване и изключване. Подходящи са за хора с по-малка слухова загуба и достатъчно широк външен слухов проход.

Технически характеристики на слуховите апарати

Ето някои от водещите характеристики на слуховите апарати:

  • Максимална изходна мощност – показва какви слухови загуби може да покрие съответния апарат.
  • Брой канали за настройки – различни честотни канали, на които се настройва слуховият апарат. При по-сложните апарати броят на каналите е по-голям.
  • Честотен диапазон – показва какъв е честотният диапазон на усилваните звуци. По-простите апарати имат по-малък диапазон, по-сложните – по-голям.
  • Брой на микрофоните и насоченост – по-простите апарати имат само един микрофон. По-сложните имат повече и те могат да бъдат насочени за по-добро определяне посоката на звука и по-добра говорна разбираемост в шумна среда.
  • Потенциометър за усилване – може да променя силата на звука, но само в рамките на динамичния диапазон на усилвателя.
  • Телефонна бобина – приема по индукционен път електромагнитните трептения от телефонната слушалка и ги предава в усилвателя. Може да се използва за разговор по телефон, както и за слушане на радио и телевизия с допълнителни приспособления.
  • Адаптационен менажер – автоматично помага за адаптиране към апарата.
  • Програми – това са различни настройки за един и същ апарат, предназначени за различните звукови среди, в които се намирате.

При по-сложните апарати има и много други подобрения като микрофони с автоматично насочване, автоматично премахване на пищенето (микрофонията) на апарата, ако има такова, връзка и комуникация между два апарата, носени от един човек, с цел създаване на пространственост на звука, предпазители на смущенията, предизвикани от вятър, и други.

Ако се нуждаете от слухов апарат, в МЕБОС предлагаме различни модели с марка Oticon. Нашите продукти са с високо качество и надеждност. Можете да ни потърсите и за безплатна консултация, за да Ви помогнем да изберете най-подходящия.